|
Mandag
|
08:00 - 21:30
|
Råd om kosthold og fysisk aktivitet
![]() |
Kosthold og fysisk aktivitet henger sammen. Akkurat som vi vet at trening er viktig er kosthold likeså viktig.
Her er Nøkkel Råd for et sunt kosthold utarbeidet av Helsedirektoratet:
Det du spiser og drikker påvirker helsen din. Helsedirektoratet anbefaler et variert kostold med mye grønnsaker, frukt og bær, grove kornprodukter og fisk og begrensede mengder bearbeidet kjøtt, rødt kjøtt, salt og sukker. Velg gjerne nøkkelhullsmerkede matvarer.
- Spis minst fem porsjoner grønnsaker, frukt og bær hver dag.
- Spis grove kornprodukter hver dag.
- La magre meieriprodukter være en del av det daglige kostholdet.
- Spis fisk til middag to til tre ganger i uken. Bruk også gjerne fisk som pålegg.
- Velg magert kjøtt og magre kjøttprodukter. Begrens mengden bearbeidet kjøtt og rødt kjøtt.
- Velg matoljer, flytende margarin og myk margarin, framfor hard margarin og smør.
- Velg matvarer med lite salt og begrens bruken av salt i matlagingen og på maten.
- Unngå mat og drikke med mye sukker til hverdags.
- Velg vann som tørstedrikk
- Ha en god balanse mellom hvor mye energi du får i deg gjennom mar og drikke, og hvor mye du forbruker gjennom aktivitet.
30 minutter fysisk aktivitet av moderat karakter daglig er helsemyndighetenes anbefalinger. Dette betyr ikke at man må trene en halvtime for å få bedre helse.
Hvorfor gir Helsedirektoratet dette rådet?
Mengden som skal til for å oppnå en helsegevinst synes ikke å ha noen nedre grense. Dermed kan det hevdes at all aktivitet er bedre enn ingen. Imidlertid er anbefalingene basert på at det er en klar og sterk sammenheng mellom regelmessig fysisk aktivitet og god helse.
Dette gjelder for eksempel i forhold til forebygging av hjerte og karsykdom, type 2 - diabetes, høyt blodtrykk , enkelte typer kreft og kognitiv funksjon. Personer som er fysisk aktive er mindre syke sammenlignet med personer som er inaktive. Vi vet at fysisk aktivitet av moderat karakter som tilsvarer 30 minutter eller 3,5 timer i løpet av en uke vil gi betydelig helsegevinst.
En økning i aktivitetsnivået i form av økt intensitet eller varighet vil gi større helsegevinst.
Her er noen sider du kan gå inn på:
http://www.helsedirektoratet.no/fysiskaktivitet/
http://www.helsedirektoratet.no/ernaering/
Det er lurt å lese om kosthold og trening på nettet – bruk troverdige sider - husk vær kritisk – se etter forskning og vitenskap når du leser.
Hvis du vil øke treningskunnskapen din, vite om du trener riktig eller rett og slett vil ha ny inspirasjon og motivasjon, kan du bestille deg time hos vår treningsansvarlig Borgar Ness. Han er utdannet Naprapat, Treningsveileder og Personlig Trener. Bestill treningsveileder time i resepsjonen til en av våre hyggelige resepsjonister! Hjertelig velkommen til 3T-Steinkjer!
Therese Vådahl - Daglig leder ved 3T-Steinkjer











